Gotovo da nema zdravstvenog problema koji ne može na vreme da se ublaži, zaustavi, pa i izbegne tradicionalnim receptima na bazi bilja. Nauka je, srećom, ponovo okrenula pažnju od hemije ka prirodi i našla faktičko obrazloženje zašto su ljudi odvajkada koristili čajeve, meleme, razne pripravke od bilja, kao i obloge. Pokazuje se sve više da se bar u preventivi i dopunskoj terapiji vratiti prirodnim sredstvima.
Za nervozu sirup od hmelja
Nije teško zaključiti zašto toliki vole pivo ako se zna da hmelj (Humulus lupulus) smiruje i jača živce, pomaže kod nemira, nervoze i nesanice, pa čak i lakših oblika depresije.
- 1 kašika suvog hmelja
- 5 dl prokuvane vode
- 300 g šećera
Usitnjen hmelj preliti prokuvanom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta i procediti. Tu tečnost zakuvati, umešati šećer i lagano kuvati 10 minuta. Sirup čuvati na tamnom i hladnom mestu. Uzimati 3-5 x na dan po 1 kašičicu.
Za kijavicu, nazeb, grip – Čaj od crvenog luka
Staro i isprobano sredstvo kod prehlade i gripa je topli čaj od crvenog luka, karanfilića i tamjana (Tnvmus vulgaris), zaslađen žutim šećerom.
- 1 kašičica crvenog luka
- 1/2 kašičice tamjana
- 2-3 karanfilića
- 3 dl vode
- 1 kašika žutog šećera
Usitnjeni crveni luk i klinčiće preliti hladnom vodom, zakuvati i ratko prokuvati. Dodati usitnjeni suvi tamjan i pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta. Tečnost procediti, umešati žuti šećer i uzimati 2-4 x na dan.
Smetnje u varenju – Rakija za želudac
Iskombinujte gorke supstance
maslačka (Taraxacum officinale) i lincure (Gentiana lutea), jer stimulišu izlučivanje želudačnih sokova, zatim komorač (Foeniculum vulgare) i anis (Pimpinella anisum) da pospeše varenje, i sladić (Glycyrr-hiza glabra) da ublaži grčeve i zaštiti sluzokožu želuca.
- 15 g korena maslačka
- 7,5 g korena lincure
- 7,5 g korena sladića
- 7,5 g ploda komorača
- 7,5 g ploda anisa
- 1 l rakije
Usitnjeno suvo bilje preliti rakijom i dobro promućkati. Pošto 2 nedelje odstoji zatvoreno, uz povremeno mućkanje, procediti i uzimati 15 minuta pre jela po 1 kašičicu rakije umešanu u malo vode.
Za glavobolju čaj od đumbira
Od mnogih uzroka glavobolje, možda je najčešći psihička napetost i nervoza. Biljno sredstvo protiv ovakve glavobolje je čaj od đumbira (Zingiber offivinalis),
kamilice (Matricaria chamomilla) i
lipe (Tilia europaea) – prvi sadrži materije koje deluju protiv bola, a kamilica i lipa smiruju i opuštaju.
- 1 kašičica rendanog svežeg đumbira
- 1 kašičica cveta kamilice
- 1 kašičica cveta lipe 2,5 dl vode
U vodu staviti đumbir i zakuvati, a onda na laganoj vatri kuvati još 5 minuta. Dodati cvet kamilice i lipe i pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta. Procediti i uzimati 2-3 x dnevno, ili po potrebi.
Za slabokrvnost vino od koprive i šipka
Vino od koprive (Urtica diodica) sadrži gvožde, a šipak (Rosa canina) mnogo vitamina C, pa zajedno čiste krv i stimulišu njeno stavaranje i jačanje imuniteta.
100 g lista koprive
100 g šipka
2 l crvenog vina
100 g meda
Usitnjene suve listove koprive i krupno mleveni šipak preliti crvenim vinom i pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 dana. Procediti, umešati med i uzimati 2-3 x na dan po 1 dl.
Za opstipaciju – zatvor
U 2 dl tople vode umešati sok od 1/2 limuna i uzimati ujutru, na prazan želudac.
Za bolove u kostima mast od belog luka
Mast od belog luka tradicionalan je kućni preparat koji pospešuje cirkulaciju i smanjuje bolove, naročito kod gihta, artritisa i reume.
3-4 čena belog luka
2-3 kašike masti
3-4 kašike maslinovog ulja
Beli luk očistiti, pa ga izgnječiti, ili ga sitno narendati. Pomešati mast i maslinovo ulje, dodati luk, a onda sve zajedno izmešati. Ova mast može se utrljavati snažnom masažom bolnih mesta.
Comments
Post a Comment